Adventní těšení

04.12.2023 16:00

I tento rok si s námi můžete zkrátit čekání na Ježíška. Pro naše nejmenší jsme připravili cyklus Adventního těšení. Začneme čtením u adventního věnce v pondělí 4. 12., následující týden ve středu 13. 12. se děti mohou těšit na divadelní zpracování knihy Pavla Čecha O čertovi. V pondělí 18. 12. cyklus uzavřeme opět čtením u zapálené svíčky.

Výroba adventních věnců

26.11.2023 14:00

Poslední listopadová neděle bude v knihovně provoněná chvojím a svařeným vínem. Místo čtení se ponoříme do tvorby adventních věnců. Počet míst na dílně je omezený, proto si své místo zajistěte včas, zastavte se osobně v knihovně, zavolejte nám nebo napište email.

Podzimní kurz trénování paměti bude zahájen v pátek 13. října

12.10.2023 17:58

Čekají nás celkem čtyři setkání se zaměřením na různé problematické oblasti naší paměti. Budeme se snažit o co největší možné využití dovedností z kurzu v běžném denním životě. Kurz bude probíhat vždy v pátek ve stanovené termíny od 9 hodin v podkroví Městské knihovny Dolní Bousov.

Zahájen bude 13. října 2023 a je třeba se na něj předem přihlásit přímo v knihovně nebo na e-mailu: knihovnice@dolni-bousov.cz.

Termíny dalších setkání jsou: 3. a 24. listopadu a 8. prosince 2023.

Vstupné je 50 Kč za každé setkání.

Díla nedostupná na trhu

09.10.2023 14:50

Nenašli jste požadovanou knihu v knihkupectví, v antikvariátu ani v internetovém obchodě? Pravděpodobně se může jednat o tzv. dílo nedostupné na trhu (DNNT), které vám nyní dolnobousovská knihovna umožňuje v digitalizované podobě zpřístupnit na základě smlouvy s Národní knihovnou ČR.

Knihy vydané na území České republiky do roku 2003 nebo digitalizovaná vydání novin a časopisů vydaných do roku 2012 – to vše je nyní k dispozici on-line přes vzdálený přístup. Prostřednictvím služby DNNT jsou nyní on-line k dispozici tzv. Díla nedostupná na trhu, tedy výše specifikovaná díla, která jsou ještě chráněná autorským právem, ale zároveň je již nelze zakoupit v běžné obchodní síti. Díky této službě je možné prohlížet dokumenty z Národní digitální knihovny prostřednictvím vzdáleného přístupu – tedy z vlastního počítače přes internet.

Aktuálně jsou takto dostupné plné texty přibližně 200 000 digitalizovaných knih a časopisů. V rámci služby DNNT si můžete dokumenty pouze číst, nelze je stahovat, tisknout ani pořizovat kopie. Služba je dostupná všem našim registrovaným čtenářům, kteří se do ní mohou přihlásit svými přístupovými údaji, jež používají pro vstup do svého Čtenářského konta v dolnobousovské knihovně. Podrobnější info v oddílu Služby.

Vstupy do digitální knihovny a veškeré informace k této službě naleznou čtenáři na stránce https://dnnt.cz/.

V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit, bližší informace a postup přihlášení vám vysvětlíme v knihovně.

Čtenářské kluby v novém školním roce 2023/2024

18.09.2023 08:45

Nový školní rok se nezadržitelně blíží, nezapomeňte se včas přihlásit do čtenářského klubu na nový školní rok 2023/2024, stačí vyplnit přihlášku přes webový formulář, případně se zastavit osobně v knihovně. Počet dětí ve skupinách je omezen, vyčkejte na potvrzující zprávu od vedoucí čtenářských klubů.

Všechny skupiny zahájí svou činnost v týdnu od 25. září 2023.